«Агросубсидия» ягона ахборот тизими бўйича ҳудудларда ўқитиш ишлари бошланди
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги хузуридаги Агросаноатни рақамлаштириш маркази томонидан Хоразм вилоятининг Урганч, Хонқа, Қўшкўпир, Янгибозор, Хазорасп, Боғот ва бошқа туманларида «Агросубсидия» ахборот тизимидан фойдаланиш бўйича тренинглар ташкил этилди. Марказ томонидан ишлаб чиқилган мазкур тизим фермер ва деҳқон хўжаликларига давлат томонидан ажратиладиган субсидияларни ортиқча оворагарчиликсиз ва шаффофлик тамойиллари асосида олиш имкониятини яратади.
Энди қишлоқ хўжалиги маҳсулоти ишлаб чиқарувчилари сув тежовчи технологияларни жорий қилиш билан боғлиқ субсидияларни ваколатли давлат органларидан олиш учун аризаларни электрон тарзда agrosubsidiya.uz ягона ахборот тизими орқали юбориш имкониятига эга.
Тренингларда  қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқарувчилари ҳамда субсидия ажратиш бўйича масъул ишчи гуруҳ вакиллари қатнашди. Тадбир доирасида  3 йиллик имтиёзли давр билан 10 йиллик муддатга лизинг шарти асосида йиллик 2,5 фоиз ставкада бериладиган «БАУЭР» (Австрия) замонавий ёмғирлатиб суғориш ускуналари тақдимоти ҳам бўлиб ўтди. Ушбу қурилмалар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 14 июлдаги 441-сон “Қишлоқ ҳўжалигида сувни тежайдиган замонавий технологияларни жорий этиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорида белгилан шартлар асосида тақдим этилади.
Ускуналар бўйича батафсил маълумот олиш учун телефонлар:
(+998) 71-206-72-19,
(+998) 90-966-71-55.
Таъкидлаш керакки, бундай семинар-тренинглар республикамизнинг барча ҳудудлари бўйлаб ўтказилиши режалаштирилган.
Маълумот учун: «Агросубсидия» ахборот тизими Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 1 мартдаги ПҚ-144-сон “Қишлоқ хўжалигида сувни тежайдиган технологияларни жорий этишни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, сув тежовчи технологияларни жорий қилишдаги камчилик ва муаммоларни бартараф этиш, сув танқислигининг салбий таъсирини юмшатиш, шунингдек, қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришда сув ресурсларидан самарали фойдаланиш мақсадида ишлаб чиқилган.

Центр оцифровки "Агросаноат" в хузури Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан организовал тренинги по использованию информационной системы "Агросубсидия" в Ургенчском, Хонкинском, Кошкопирском, Янгибазарском, Хазораспском, Баготском и других районах Хорезмской области. Эта система, разработанная центром, позволяет фермерам и фермерам получать государственные субсидии без излишней суеты и на принципах прозрачности.
Теперь производители сельскохозяйственной продукции в электронном виде подают заявки на получение субсидий, связанных с внедрением водосберегающих технологий, от уполномоченных государственных органов agrosubsidiya.uz возможность отправки через единую информационную систему.
В тренингах приняли участие производители сельскохозяйственной продукции и представители рабочей группы, ответственной за распределение субсидий. В рамках мероприятия также состоялась презентация современного оборудования для дождевого орошения "Bauer" (Австрия), которое выдается по годовой ставке 2,5 процента на основании договора аренды сроком на 10 лет с льготным периодом в 3 года. Данные устройства предоставляются на условиях, установленных постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 14 июля 2021 года № 441 "О дополнительных мерах по внедрению современных водосберегающих технологий в сельской местности".
Телефоны для получения подробной информации об оборудовании:
(+998) 71-206-72-19,
(+998) 90-966-71-55.
Следует отметить, что подобные семинары и тренинги планируется провести во всех регионах республики.
Для справки: Информационная система "Агросубсидия" разработана в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2022 года №ПП-144 "О мерах по дальнейшему совершенствованию внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве" в целях устранения недостатков и проблем при внедрении водосберегающие технологии для смягчения негативного воздействия.