Vazirlar Mahkamasining “Oziq-ovqat sanoati mahsulotlarini ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlashning samarali mexanizmlarini joriy etish to‘g‘risida” 2024 yil 1 avgustdagi 476-son qaroriga muvofiq “Agrosubsidiya” ATda “Oziq-ovqat sanoati korxonalarida Xalqaro akkreditatsiya forumiga (IAF) aʼzo davlatlarda akkreditatsiya qilingan sertifikatlashtirish organlari tomonidan xalqaro sifatni boshqarish tizimini joriy qilish va sertifikatlashtirish hamda oziq-ovqat mahsulotlari sinovlari uchun zarur bo‘lgan laboratoriya uskunalari, o‘lchash vositalari va jihozlarini xarid qilish xarajatlarining bir qismini qoplab berish” uchun subsidiyaga ariza yuborish imkoniyati yaratildi.
Qarorga ko‘ra oziq-ovqat sanoati korxonalariga xalqaro sifatni boshqarish tizimini joriy qilish va sertifikatlashtirish, laboratoriyalar uchun zarur bo‘lgan uskuna va jihozlarni xarid qilish hamda ishga tushirish xarajatlarning 50 foizini, biroq 500 mln so‘mdan ortiq bo‘lmagan miqdori Vinochilikni rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘laridan qoplab beriladi.
Ariza dastlab hududiy ishchi guruh va Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligida xizmatlar ko‘rsatish agentligi tomonidan ko‘rib chiqiladi hamda “Subsidiya ajratish/ajratishni rad etish” xulosalari qabul qilinadi.

Предприятиям пищевой промышленности возмещается часть затрат на внедрение и сертификацию международной системы менеджмента качества аккредитованными органами по сертификации в государствах-членах Международного форума по аккредитации (IAF), а также на приобретение лабораторного оборудования, измерительных приборов и оборудования, необходимых для испытаний пищевых продуктов.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров “О внедрении эффективных механизмов поддержки производства продукции пищевой промышленности” от 1 августа 2024 года № 476 в ИС “Агросубсидия” запущена новая услуга субсидирования «Покрытие части расходов на приобретение измерительных приборов и лабораторных оборудований, а также для внедрения и сертификации международной системы менеджмента качества органами по сертификации, аккредитованными в государствах-членах Международного аккредитационного форума (IAF)”.
Согласно постановлению, внедрение и сертификация международной системы менеджмента качества для предприятий пищевой промышленности, закупка оборудования и оснастки, необходимых для лабораторий, и ввод в эксплуатацию покроют 50% затрат, но не более 500 млн рублей, из средств Фонда развития виноделия.
Заявки будут рассматриваться региональной рабочей группой и Агентством по оказанию услуг в сельском хозяйстве при Министерстве сельского хозяйства, и принимаются выводы “О выделении субсидии/отказе в выделении”.