O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi qarori (315-son, 07.06.2022 y.) bilan Paxta va boshoqli don ekin maydonlarini sug‘orish uchun qayta tiklanuvchi energiya manbalari hamda ko‘chma generatorlar kabi uskunalarni sotib olish xarajatlarining bir qismini qoplash tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, talabgorlarga 10 gektardan kam bo‘lmagan, suvni tejaydigan sug‘orish texnologiyalari joriy etilgan paxta va boshoqli don ekin maydonlarini sug‘orish uchun:
qayta tiklanuvchi energiya manbalari uskunalarini sotib olish xarajatlarining 50 foizigacha, biroq 100 mln so‘mdan ortiq bo‘lmagan miqdorda;
ko‘chma generatorlar uskunalarini sotib olish xarajatlarining 30 foizigacha, biroq 30 mln so‘mdan ortiq bo‘lmagan miqdorda subsidiya beriladi.
Talabgorlar subsidiya ajratish yuzasidan ariza bilan tuman hokimligiga murojaat qiladi. Shunga ko‘ra, hujjatlar murojaat kelib tushgan kundan boshlab 10 ish kunida o‘rganib chiqiladi.
Hududiy ishchi guruh har 10 kunda talabgorga subsidiya ajratish to‘g‘risidagi xulosalarni tushgan kundan eʼtiboran umumlashtirib, tahlil qiladi, subsidiya oladigan talabgorlarning ro‘yxatini 1 avgustgacha Suv xo‘jaligi vazirligiga, 20 noyabrgacha Qishloq xo‘jaligi vazirligiga taqdim etadi.
Shunga asosan, vazirliklar tomonidan subsidiyalar tegishlicha 10 avgustgacha hamda 1 dekabrgacha ajratiladi.

Водосберегающие технологии в хлопководстве и зерновых культурах
На использование водосберегающих технологий в хлопководстве и зерновых культурах будут выделены субсидии.
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан (№ 315, 07.06.2022г.) утверждено положение о порядке возмещения части затрат на приобретение такого оборудования, как возобновляемые источники энергии и портативные генераторы для орошения полей хлопчатника и зерновых культур.
Согласно постановлению, для орошения полей хлопчатника и зерновых культур с колосьями внедрено не менее 10 гектаров водосберегающих технологий орошения:
до 50% от стоимости приобретения оборудования из возобновляемых источников энергии, но не более 100 млн рублей;
предусмотрена субсидия в размере до 30% от стоимости приобретения оборудования портативных генераторов, но не более 30 миллионов рублей.
Заявители обращаются в районные органы власти с заявлением о выделении субсидий. Соответственно, документы рассматриваются в течение 10 рабочих дней с даты получения заявления. Территориальная рабочая группа обобщает и анализирует выводы о выделении субсидий заявителю каждые 10 дней с даты получения, представляет список заявителей, получающих субсидии, в Министерство водных ресурсов до 1 августа, а в Министерство сельского хозяйства - до 20 ноября.
Соответственно, субсидии будут распределяться министерствами до 10 августа и 1 декабря соответственно.