Prezident qarori bilan qishloq xo‘jaligida tomchilatib sug‘oriladigan ekin maydonining har bir gektariga subsidiya beriladi. Bunda paxta maydonlari uchun 8 mln so‘m — Qoraqalpog‘iston va Xorazmda 12 mln so‘m, sabzavot va poliz ekinlari uchun 1,5 mln so‘mdan 2,5 mln so‘mgacha, mevali ekinlar uchun 6 mln so‘m, uzum maydonlari uchun esa 8 mln so‘mdan ajratiladi. Buning uchun respublika byudjetidan joriy yilda 1 trln 182,4 mlrd so‘m mablag‘ yo‘naltiriladi.
Qarorga muvofiq, 2022 yildan sug‘orish texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha xarajatlarning bir qismini qoplash uchun, jumladan, tomchilatib sug‘oriladigan ekin maydonining har bir gektariga quyidagi miqdorda subsidiyalar beriladi:
paxta maydonlari uchun — 8 mln so‘m (Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatidagi paxta maydonlarida joriy etilgan tomchilatib sug‘orish tizimlari uchun 12 mln so‘m);
sabzavot ekinlari va kartoshka ekin maydonlari uchun — 1,5 mln so‘m;
poliz ekinlari maydonlari uchun — 1,3 mln so‘m;
ozuqabop, moyli, dukkakli ekinlar va dorivor o‘simliklar uchun — 2,5 mln so‘m;
mevali ekinlar uchun — 6 mln so‘m;
uzum maydonlari uchun — 8 mln so‘m.
Subsidiya mablag‘lari, hisob-kitob qilingan summaning:
50 foizi tizim joriy qilingan yili ajratiladi;
50 foizi kelgusi yili hosildorlik oshishi va uskunalarning ishlatilishiga qarab ajratiladi;
qo‘shimcha 20 foizi uchinchi yilda joriy qilingan tizimni ishlatgan holda yuqori hosildorlikni saqlab qolgan paxta, g‘alla va meva-sabzavot klasterlariga to‘lab beriladi.
Subsidiya mablag‘lari joriy qilingan suvni tejaydigan sug‘orish tizimlari kamida 5 yil ishlatilishi sharti bilan ajratiladi.
Suvni tejaydigan texnologiyalar joriy qilingan yer maydonlari kamida 5 yil mobaynida maqbullashtirilmaydi, yer uchastkasi yoki uning bir qismi davlat va jamoat ehtiyojlari uchun olib qo‘yilishiga yerdan foydalanuvchi roziligi asosida sarf etilgan mablag‘larning o‘rni to‘liq qoplanganidan so‘nggina ruxsat etiladi.
2022 yilda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishni qo‘llab-quvvatlash uchun respublika byudjetidan 1 trln 182,4 mlrd so‘m mablag‘ ajratiladi.
Qarorga ko‘ra, “Tomchi-reestr” pudrat korxonalarining yagona elektron reyestri ishlab chiqiladi.
2022 yil 10 martgacha suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy qilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga subsidiyalar berish yuzasidan tegishli materiallarni to‘plash, ko‘rib chiqish hamda vakolatli organ va tashkilotlar bilan kelishishning “Agro-subsidiya” yagona axborot tizimi joriy qilinadi.

Внедрение водосберегающих технологий будет улучшено
Фермеры будут получать субсидии за каждый гектар земли, в которых внедрены водосберегающие технологии
По решению президента в сельском хозяйстве на каждый гектар посевной площади с капельным орошением предоставляется субсидия. В этом случае на хлопковые поля будет выделено 8 миллионов сумов, в Каракалпакстане и Хорезме — 12 миллионов сумов, на овощные и бахчевые культуры - 1,5 миллиона сумов, на плодовые культуры - 2,5 миллиона сумов, на виноградные поля - 6 миллионов сумов, на виноградные культуры - 8 миллионов сумов. На эти цели в текущем году из республиканского бюджета будет выделено 1 трлн 182,4 млрд сумов.
В соответствии с решением, с 2022 года будут предоставляться субсидии для покрытия части затрат на внедрение технологий орошения, в том числе в следующем размере на гектар посевной площади с капельным орошением:
для хлопковых полей — 8 млн. сумов (12 млн. сумов для систем капельного орошения, внедренных на хлопковых полях в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области);
для овощных культур и картофеля — 1,5 млн. сумов;
для площадей бахчевых и бахчевых культур - 1,3 млн. сумов;
на кормовые культуры, масличные, бобовые и лекарственные растения - 2,5 млн. сумов;
для плодовых культур — 6 млн. сумов;
для виноградных полей - 8 миллионов сумов.
Средства субсидии, от суммы зачисленных:
50 процентов будет выделено в год внедрения системы;
50 процентов будет выделено в следующем году в зависимости от увеличения производительности и использования оборудования;
дополнительные 20 процентов будут выплачены хлопковым, зерновым и плодоовощным кластерам, которые сохранили высокие урожаи с использованием системы, введенной на третий год.
Средства субсидии выделяются при условии, что внедренные водосберегающие системы орошения используются не менее 5 лет.
Участки земли, на которых внедряются водосберегающие технологии, неприемлемы в течение как минимум 5 лет, изъятие земельного участка или его части для государственных и общественных нужд допускается только после полного покрытия роли потраченных средств на основании согласия пользователя с земли.
В 2022 году на поддержку внедрения водосберегающих технологий из республиканского бюджета будет выделено 1 трлн 182,4 млрд сумов.
Согласно принятому решению, будет разработан единый электронный реестр контрактных предприятий "drop-register".
До 10 марта 2022 года будет внедрена Единая информационная система "Агросубсидия" сбора, рассмотрения и согласования с компетентными органами и организациями о предоставлении субсидий производителям сельскохозяйственной продукции, внедрившим водосберегающие технологии.