Xorijiy mutaxassislarni jalb qilish xarajatlari qoplab beriladi
Vazirlar Mahkamasining 10.07.2024 yildagi 410-son va 01.08.2024 yildagi 476-son qarorlariga muvofiq issiqxona xo‘jaliklari hamda oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga xorijiy mutaxassislarni jalb qilish xarajatlarining bir qismi qoplab beriladi.
Vazirlar Mahkamasining 10.07.2024 yildagi 410-son va 01.08.2024 yildagi 476-son qarorlariga muvofiq “Agrosubsidiya” AT orqali issiqxona xo‘jaliklari hamda oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarga xorijiy mutaxassislarni jalb qilish xarajatlarining bir qismini qoplab berish uchun subsidiya ariza yuborish imkoniyati yaratildi. Endilikda,
• issiqxona xo‘jaliklariga xorijdan malakali agronom, entomolog va laboratoriya mutaxassislarini jalb qilish xarajatlarining 50 foizi;
• oziq-ovqat korxonalariga xorijiy mutaxassisga to‘langan ish haqining 30 foizi, biroq bir oyga har bir xorijiy mutaxassis uchun respublikada belgilangan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 10 baravarigacha bo‘lgan qismi qoplab beriladi.
Mazkur subsidiyalar Qishloq xo‘jaligida xizmatlar ko‘rsatish agentligining Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Subsidiya olish uchun arizalar dastlab tuman ishchi guruhlari hamda Qishloq xo‘jaligida xizmatlar ko‘rsatish agentligi tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Issiqxona xo‘jaliklariga subsidiya xizmatidan foydalanish uchun havola: https://old.agrosubsidiya.uz/uz/service/view/83

В соответствии с постановлениями Кабинета Министров № 410 от 10.07.2024 г. и № 476 от 01.08.2024г., в ИС "Агросубсидия" внедрена возможность направить заявку на субсидирование тепличным хозяйствам и производителям продуктов питания для покрытия части расходов на привлечение иностранных специалистов. В соответствии с данными актами,
- тепличным хозяйствам покрываются 50% затрат на привлечение квалифицированных агрономов, энтомологов и специалистов лабораторий из-за рубежа;
- предприятиям пищевой промышленности покрываются затраты 30% от заработной платы, выплачиваемой иностранному специалисту в течение месяца, но до 10-кратного минимального размера оплаты труда, установленного в Республике.
Эти субсидии предоставляются за счет средств Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства Агентства по оказанию сельскохозяйственных услуг.
Заявки на получение субсидий на первом этапе будут рассматриваться районными рабочими группами, а также Агентством сельскохозяйственных услуг.