Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Сув ресурсларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш бўйича кечиктириб бўлмайдиган чора-тадбирлар тўғрисида” 2023 йил 1 апрелдаги ПҚ–107-сон қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2023 йил августгача 2022 йилда сувни тежайдиган технологияларни жорий қилган ҳамда субсидия маблағларининг 50 фоизини олган қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларига тизимларнинг ишлатилишига қараб белгиланган субсидия миқдорининг қолган 50 фоизи туман ишчи гуруҳи хулосаси асосида ажратилади.
Шунингдек, мазкур Қарор билан Президентнинг ва Ҳукуматнинг айрим қарорларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 1 мартдаги «Қишлоқ хўжалигида сувни тежайдиган технологияларни жорий этишни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-144-сон қарорида субсидияларнинг базавий ҳисоблаш миқдорлари тизим жорий этилган экин майдонининг ҳар бир гектари учун қуйидагича белгиланди:
минг сўм
Сувни тежайдиган суғориш тизими тури |
Пахта |
Дон экинлари |
Сабзавот экинлари ва картошка |
Полиз экинлари |
Озуқабоп, мойли, дуккакли экинлар ва доривор ўсимликлар |
Мевали экинлар |
Узум |
Томчилатиб суғориш |
8 000* |
х |
8 000 |
1 300 |
2 500*** |
6 000 |
Кенг қамровли ва мобиль суғориш тизими |
8 000** |
«Спринклер» тизими |
2 000*** |
Дискретли суғориш |
4 000 |
Бундан ташқари, Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 23 февралдаги «Қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқарувчиларининг сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий этиш бўйича харажатларининг бир қисмини қоплаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги 95-сон қарорига киритилаётган ўзгартиришларга мувофиқ Сув тежовчи технологиялар жорий қилинганлиги учун субсидия ажратиш жараёнидан аризаларни ҳудудий ишчи гуруҳ томонидан кўриб чиқилиш босқичи чиқариб ташланди. Эндиликда ушбу аризалар туман ишчи гуруҳи ва субсидия ажратувчи масъул ташкилотлар томонидан кўриб чиқилади.

Повышается эффективность использования водных ресурсов
Принято постановление Президента Республики Узбекистан "О мерах по повышению эффективности использования водных ресурсов" (№ПП-107, 01.04.2023 г.).
Принято постановление президента Республики Узбекистан “О неотложных мерах по повышению эффективности использования водных ресурсов” от 1 апреля 2023 года №ПП-107.
Согласно постановлению, в срок до августа 2023 года будет обеспечено выделение оставшихся 50 процентов средств субсидии сельхозпроизводителям, внедрившим водосберегающие технологии и получившим 50 процентов средств субсидии в 2022 году, определенной в зависимости от использования систем, — на основании заключения районных рабочих групп.
Постановлением также внесены изменения и дополнения к некоторым решениям президента и правительства. В частности, в постановлении президента Республики Узбекистан от 1 марта 2022 года №ПП-144 “О мерах по дальнейшему совершенствованию внедрения водосберегающих технологий в сельском хозяйстве” базовые расчетные суммы субсидий были определены следующим образом на каждый гектар посевной площади, где была внедрена система водосбережения:
тысяч сумов
Вид водосберегающей системы орошения
Хлопок
Зерновые культуры
Овощные культуры и картофель
Бахчевые культуры
Кормовые, масличные, бобовые и лекарственные растения
Плодовые культуры
Виноград
Капельное орошение
8000*
х
8 000
1 300
2500***
6 000
Широкозахватное и мобильное орошение
8000**
2 500***
Система «спринклер»
8 000**
2 000***
Дискретное орошение
4 000
Кроме этого, согласно изменениям, внесенным в постановление Кабинета Министров от 23 февраля 2021 года № 95 «О мерах по возмещению части затрат сельскохозяйственных производителей на внедрение водосберегающих технологий орошения» этап рассмотрения заявок региональной рабочей группой был исключен из процесса выделения субсидий на внедрение водосберегающих технологий. В настоящее время эти заявки будут рассматриватся Районной рабочей группой и организациями, ответственными за выделение субсидий.