Ўзбекистон Республикаси қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев ишчи гуруҳ билан Жиззах вилоятига ташриф буюрди
Аввало вилоятда дала майдонларида картошка экиш жараёни кўздан кечирилди ҳамда ушбу экин уруғларининг сифати таҳлил қилинди. Ғаллаорол туманида Олтин бошоқ ЦИУ, Оқтом ЦИУ ҳудудидаги фермер хўжаликларида картошка ҳамда сариқ сабзи экиш ишлари билан танишилиб, экинлар агротехникаси бўйича ўтказилиши муҳим бўлган тадбирлар юзасидан тавсиялар ва кўрсатмалар берилди. Қолаверса, ушбу тумандаги “Музбел агрокластер” МЧЖда ток кўчатларини экиш жараёни ўрганилди.
Вазир Жамшид Ходжаев Зарбдор туманидаги “Кўхна сайқал” фермер хўжалигида 10 гектар майдонга экилган картошка даласида бўлиб, ишчилар чопиқ қилаётган жараёнда улар билан суҳбатлашди. Яратилган шарт-шароитлар ҳақида сўраб, картошка мамлакатимиз озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича олиб борилаётган ислоҳотларда муҳим маҳсулотлардан бири эканлигини таъкидлаб ўтди.
Ишчи гуруҳ вилоятнинг Шароф Рашидов туманига ўтар экан, диққатни соя экилган майдонларга қаратди. Хусусан, ушбу туманда Мирзо Улуғбек ЦИУ худудидаги “Ҳайрабодлик Азизжон” ва “Хайрабодлик Суннатулло” фермер хўжаликларининг очиқ майдон ҳамда ғўза қатор ораларига экилган соя далалари кўздан кечирилиб, ушбу экиннинг афзалликлари ҳамда фермер хўжалигига берадиган иқтисодий самараси тушинтирилди, сояни парваришлаш жараёни ҳақида тавсиялар берилди. Худди шундай соя майдонлари Зомин ва Зарбдор туманларида ҳам ўрганилди.

Министр сель.хозяйства Д.Ходжаев с рабочей группой в Джизаке
Министр сельского хозяйства Республики Узбекистан Джамшид Ходжаев посетил Джизакскую область с рабочей группой
Прежде всего, был изучен процесс посадки картофеля на полевых полях региона, а также проанализировано качество семян этой культуры. Золотистый Колос Tsiu был представлен при посадке картофеля и желтой моркови на фермах в районе Охтом Tsiu в районе гиллаорол, и были даны рекомендации и инструкции о мероприятиях, которые важно проводить в отношении агротехники посевов. Кроме того, в ООО "Музбел агрокластер" в этом районе был изучен процесс посадки саженцев винограда.
Министр Джамшид Ходжаев побывал на картофельном поле, засеянном на площади 10 гектаров на ферме "Гохна Сайгал" в Шахдарском районе, и побеседовал с ними в процессе уборки рабочих. Отвечая на вопрос о созданных условиях, он отметил, что картофель является одним из важнейших продуктов в реформах, проводимых для обеспечения продовольственной безопасности нашей страны.
Когда Рабочая группа переехала в район Шарафа Рашидова области, основное внимание было уделено участкам, засаженным тенью. В частности, в этом районе были обследованы открытое поле хозяйств "Айрабодлик Азизжон" и "Хайрабодлик Суннатулло" на территории Мирзо Улугбека Циу и теневые поля, засеянные между рядами гза, были уменьшены преимущества этой культуры и экономический эффект, который она дает хозяйству, даны рекомендации. о процессе ухода за тенями. Аналогичные теневые поля были также исследованы в районах Зомин и Зармдор.