Мазкур лойиҳа Австралиянинг "Rubicon water Pty. Ltd" компанияси томонидан сув ресурсларидан фойдаланишнинг автоматлашган тизимини жорий этишни назарда тутади. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Европа Иттифоқининг Бюджет кўмаги грант маблағлари ҳисобидан молиялаштирилмоқда, лойиҳанинг умумий қиймати 18,2 млрд сўм.
Бугунги кунда сув стресси рейтингида Ўзбекистон Республикаси 164 давлат ичида 25-ўринни эгалламоқда.
Ўзбекистонда бир йилда ўртача 50–60 км куб сув ресурслари сарфланиб, унинг 90 фоизи қишлоқ хўжалиги эҳтиёжи учун йўналтирилади.
Шу билан бирга, сўнгги тадқиқотларга кўра, 2030 йилга бориб Ўзбекистон аҳолиси 40 mln.ga етиши мумкин, шу сабабли сув ресурслари истеъмоли 10–12% га ошиши кутилмоқда.
Шунингдек, глобал иқлим ўзгаришлари прогнозига кўра, яқин 10 йил давомида Ўзбекистонда сув ресурсларининг умумий массаси 7–8 км кубга қисқариши мумкин, шу туфайли сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш масаласи тобора долзарб бўлиб бормоқда.
Ушбу шароитда қишлоқ хўжалигида сув ресурсларини бошқариш жараёнларини рақамлаштириш алоҳида ўрин эгаллайди.
Таъкидлаш жоиз, мазкур масалада Ўзбекистонда сувдан фойдаланишни рақамлаштириш бўйича кенг миқёсдаги ишлар амалга оширилмоқда. Бунга Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПҚ-5055-сонли “Ўзбекистон Республикаси Сув хўжалиги вазирлиги фаолиятини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори яққол мисол.
Ушбу Қарорга мувофиқ ЎзР Сув хўжалиги вазирлигига Астралиянинг "Rubicon water Pty. Ltd" компанияси ечимлари асосида сув ресурсларини бошқариш жараёнларини автоматлаштириш бўйича синов лойиҳасини ишга тушириш топширилди.
Маълумот учун: "Rubicon water" компанияси– очиқ ирригация каналларини бошқаришни автоматлаштириш, гидротехник иншоотларни масофадан бошқариш ва мониторинг қилиш, каналдаги сувни аниқ ҳисоблаш, ирригация хўжаликларини бошқаришни рақамлаштириш, шунингдек, экин майдонларини автоматлаштирилган суғориш FarmConnect тизими бўйича ечимларни таклиф этувчи етакчи ишлаб чиқарувчилардан бири.
Бугунги кунга қадар "Rubicon water" компанияси томонидан дунёнинг 15 давлатида 30 мингдан ортиқ сув ресурсларини бошқариш жараёнларини автоматлаштириш қурилмалари ўрнатилган.
Мазкур қарордаги вазифаларни амалга ошириш мақсадида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Сув хўжалиги вазирлиги билан ҳамкорликда автоматлаштириш объекти сифатида Қашқадарё вилоятининг Қамаши-Миришкор канали танлади.
Нима учун биринчи объект сифатида айнан Қамаши-Миришкор канали танланди?
Қашқадарё вилоятида ушбу каналда сув танқислиги масаласи долзарб бўлиб турибди. Айнан ушбу қарор "Rubicon water" компанияси ечимларининг самарадорлиги ва афзаликларини максимал даражада кўрсатиб беради. Бундан ташқари, каналда насос станциялари каби бошқа механизмлар ҳам қўлланилади. Шу орқали "Rubicon water" компанияси қурилмалар ва комплекс дастурий таъминот бўйича ўз ечимларини кенг қўллаш имконини кўрсатиб беради.
Лойиҳа доирасида каналнинг 13,2-километрли бўлагида жойлашган 25 та объектда гидроиншоотлар ва 3 та насос станцияларида гидроўлчагичлар ўрнатилади, 7 минг гектардан ортиқ суғориладиган ерлар қамраб олинади.
Лойиҳани амалга ошириш натижасида каналларни бошқариш, сув сарфини ҳисоблаш, канални масофадан бошқариш, каналдаги сув йўқотишларини қайд этиш ва унинг олдини олиш усулларини тўлиқ автоматлаштиришга эришилади.
Шунингдек, каналда сув ресурсларидан фойдаланишнинг умумий кўрсаткичи 70 фоизгача камайиши, суғориш учун сувдан фойдаланиш самарадорлиги 37 фоиздан 90 фоизга ошиши, сувдан оқилона фойдаланиш ҳисобига 3,8 миллиард сўм маблағ тежалиши кутилмоқда.
Ҳозирги кунда лойиҳани амалга ошириш доирасида каналга автоматлаштирилган шлюзлар ва бошқа гидротехника воситаларини ўрнатиш ва ишга тушириш бўйича ишлар якунланди.
Қамаши-Миришкор каналида сув ресурсларини бошқаришнинг комплекс автоматлаштирилган тизими тест режимида ишламоқда ва лойиҳанинг синов апробацияси бошланган.
Шунингдек, лойиҳа доирасида "Rubicon water" компанияси Касби тумани ирригация бошқармаси ходимларини қурилмалар ва автоматлаштирилган шлюзлардан фойдаланиш ҳамда уларга хизмат кўрсатиш бўйича ўқитмоқда.
Лойиҳани муваффақиятли апробация қилиш якунларига кўра, "Rubicon water" қурилмаларини Қашқадарё вилоятидаги Оби-ҳаёт ва Қарши магистраль каналларида ўрнатиш масаласи кўриб чиқилади.

Этот проект является австралийским проектом "Rubicon water Pty. Ltd" предусматривает внедрение автоматизированной системы использования водных ресурсов компанией. Министерство сельского хозяйства финансируется за счет средств гранта бюджетной поддержки ЕС, общая стоимость проекта составляет 18,2 млрд. сумов.
Сегодня Республика Узбекистан занимает 25-е место в рейтинге водного стресса среди 164 стран.
В Узбекистане в среднем за год расходуется 50-60 км кубических водных ресурсов, и 90% из них направляется на сельскохозяйственные нужды.
В то же время, согласно последним исследованиям, к 2030 году население Узбекистана составляло 40 mln.ga ожидается, что потребление водных ресурсов увеличится на 10-12%.
Также, согласно прогнозу глобального изменения климата, в течение ближайших 10 лет общая масса водных ресурсов Узбекистана может сократиться до 7-8 км кубометров, в связи с чем вопрос рационального использования водных ресурсов становится все более актуальным.
В этих условиях особое место в сельском хозяйстве занимает оцифровка процессов управления водными ресурсами.
Следует отметить, что в этом вопросе проводится масштабная работа по оцифровке водопользования в Узбекистане. Наглядным примером этого является постановление президента Республики Узбекистан PQ-5055 "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Министерства водных ресурсов Республики Узбекистан".
В соответствии с этим решением Министерство водных ресурсов Республики Узбекистан получит "Rubicon water Pty" астрологии. На основе решений компании "Ltd" было поручено запустить тестовый проект по автоматизации процессов управления водными ресурсами.
Для справки: Rubicon water - один из ведущих производителей, предлагающий решения для автоматизации управления открытыми оросительными каналами, дистанционного управления и мониторинга гидротехнических сооружений, точного расчета воды в канале, оцифровки управления орошением, а также систему FarmConnect для автоматического орошения посевных площадей.
На сегодняшний день компания Rubicon water установила более 30 тысяч устройств автоматизации процессов управления водными ресурсами в 15 странах мира.
Для реализации задач, поставленных в этом решении, Министерство сельского хозяйства в сотрудничестве с Министерством водных ресурсов выбрало канал Камаши-Миришкар Кашкадарьинской области в качестве объекта автоматизации.
Почему именно канал Камаши-Миришкор был выбран в качестве первого объекта?
В Кашкадарьинской области проблема дефицита воды в этом канале является актуальной. Именно это решение максимально повышает эффективность и результативность решений компании "Rubicon water". Кроме того, в канале также используются другие механизмы, такие как насосные станции. Благодаря этому компания "Rubicon water" демонстрирует возможность широкого применения своих решений на устройствах и сложном программном обеспечении.
В рамках проекта на 25 объектах, расположенных на 13,2-километровом участке канала, будут установлены гидроэлектростанции и 3 насосные станции, будет охвачено более 7 тысяч гектаров орошаемых земель.
В результате реализации проекта достигнута полная автоматизация управления каналами, расчета расхода воды, дистанционного управления каналом, учета потерь воды в канале и методов ее предотвращения.
Также ожидается, что общий показатель использования водных ресурсов в канале снизится до 70 процентов, эффективность использования воды для орошения увеличится с 37 до 90 процентов, а сумма составит 3,8 миллиарда сумов за счет рационального использования воды.
В настоящее время в рамках реализации проекта завершены работы по установке и запуску в канал автоматизированных шлюзов и другого гидравлического оборудования.
Комплексная автоматизированная система управления водными ресурсами на канале Камаши-Миришкор работает в тестовом режиме, и начались тестовые испытания проекта.
Также в рамках проекта компания "Rubicon water" проводит обучение сотрудников Отдела ирригации округа Профессий по использованию и обслуживанию устройств и автоматизированных шлюзов.
По результатам успешной апробации проекта будет рассмотрен вопрос об установке водоприемных устройств Rubicon в магистральных каналах Obi-life и injection в Кашкадарьинской области.