Субсидиялаш жараёнларига ўзгартиришлар киритилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 2 августдаги ПҚ-257-сон қарори билан бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Қишлоқ хўжалиги соҳасига илғор рақамли технологияларни жорий қилиш чора-тадбирлари тўғрисида" 2023 йил 2 августдаги ПҚ–257-сон қарори қабул қилинди. Қарорга кўра, 2023 йил 1 сентябрдан «Рақамли қишлоқ хўжалиги» ягона интеграцион платформаси таркибида «Агроплатформа» ахборот тизими жорий этилади. Шунингдек, мазкур қарор билан Президентнинг ва Ҳукуматнинг айрим қарорларига қўшимча ва ўзгартиришлар киритилди. Жумладан, Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 23 февралдаги 95-сон қарорига қуйидаги ўзгартиришлар киритилди:
- Унга кўра, Давлат бюджетидан субсидия «Агро-субсидия» ЯАТ орқали «Томчи-реэстр» ЯEРдан ўтган ташкилотлар томонидан амалга оширилган лойиҳалар учун ажратилиш талаби бекор қилинди;
- сув тежовчи технологияларни жорий қилганлик учун талабгорларга субсидия ажратиш тўғрисидаги хулосаларни расмийлаштирувчу туман ишчи гуруҳи таркибидан "Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг туман бўлими бошлиғи" чиқариб ташланди. Эндиликда, туман ишчи гуруҳи қуйидаги таркибда шакллантирилди ва ишчи гуруҳ аъзолари қуйидагиларга масъул ҳисобланади:
туман ҳокими — ишчи гуруҳ томонидан талабгорларнинг субсидия ажратиш тўғрисидаги аризаларини ўз вақтида жойида тўлиқ ўрганилишига ва расмийлаштирилган ҳужжатларнинг ҳаққонийлигига;
туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари — дискрет суғориш технологияси жорий қилинган майдонларни лазер ускунали ер текислагичлар орқали сифатли текисланганлигига, субсидия ажратиш бўйича ҳужжатларни ўз вақтида расмийлаштириш ва уларни мувофиқлаштиришга;
туман қишлоқ хўжалиги бўлими бошлиғи — сувни тежайдиган суғориш технологияси жорий қилинган майдоннинг ўлчами, контур рақами ва экин турини аниқлашга;
туман ирригация бўлими бошлиғи — жорий қилинган технология тури ва унинг сифат кўрсаткичларини аниқлашга;
туман молия бўлим бошлиғи — субсидияларни мазкур низом талаблари асосида тўғри ҳисоб-китоб қилинганлигига;
хизмат кўрсатувчи тижорат банкининг туман филиали бошқарувчиси — талабгорларнинг тижорат банкидаги ҳисобварағи ва СТИР рақами тўғри киритилишига;
туман фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши раиси — қурувчи — пудрат ташкилотлари билан тузиладиган шартномаларда фермер хўжаликлари ҳуқуқини ҳимоя қилишга.

внесены изменения в процессы субсидирования
Указом президента Республики Узбекистан №ПП-257 от 2 августа 2023 года внесены изменения и дополнения в ряд нормативных правовых актов
Принят указ президента Республики Узбекистан "О мерах по внедрению передовых цифровых технологий в сферу сельского хозяйства" от 2 августа 2023 года №ПП-257. Согласно постановлению, с 1 сентября 2023 года Информационная система "Агроплатформа" будет внедрена в рамках единой интеграционной платформы "Цифровое сельское хозяйство". Постановлением также были дополнены и изменены некоторые решения президента и правительства. В частности, Постановлением Кабинета министров № 95 от 23 февраля 2021 года внесены следующие изменения:
- требование о выделении субсидии из государственного бюджета на проекты, осуществляемые организациями, которые вошли ЕИС "Tomchi-reestr" через "Агросубсидию" было отменено;
- "начальник районного отдела инспекции по надзору за агропромышленным комплексом" был исключен из рабочей группы района, оформляющая выводы о выделении субсидий заявителям на внедрение водосберегающих технологий,. В настоящее время районная рабочая группа сформирована в следующем составе, и члены Рабочей группы отвечают за:
хоким раойна - ответственный за достоверность оформленных документов при оформлении Рабочей группой решений о выделении субсидий;
- заместитель хокима района по вопросам сельского и водного хозяйства - за изучение качественного выравнивания территорий, где внедрена технология дискретного орошения с помощью лазерного оборудования для выпрямления земель, своевременную регистрацию документов о выделении субсидий и их согласование;
- начальник отделения сельского хозяйства - определить размер, количество контуров и тип посевов на участке, где внедряется водосберегающая технология орошения;
- начальник отделения ирригации - для определения типа внедряемой технологии и показателей ее качества;
- начальник отделения финансов - за то, что субсидии были правильно рассчитаны на основании требований настоящего положения;
- управляющий районного отделения обслуживающего Коммерческого банка — для правильного ввода расчетного счета заявителей в Коммерческом банке;
председатель районного совета фермерских, дехканский хозяйств и владельцев приусадебных земель — для защиты прав фермерских хозяйств в договорах, заключенных со строительными подрядными организациями.