Қорақалпоғистон Республикаси учун янги субсидия жорий қилинди
2024-2025 йилларда Қорақалпоғистон Республикасининг пахта, бошоқли дон ва шоли етиштирувчи субъектларига лазерли қурилмага эга ер текислагич агрегатлар билан ер текислаш харажатлари учун субсидияга ариза юбориш имконияти яратилди
Вазирлар Маҳкамасининг 2024 йил 24 июндаги 348-сон қарорига мувофиқ “Агросубсидия” АТда 2024-2025 йилларда Қорақалпоғистон Республикасининг пахта, бошоқли дон ва шоли етиштирувчи субъектларига лазерли қурилмага эга ер текислагич агрегатлар билан ер текислаш харажатлари учун субсидияга ариза юбориш имконияти яратилди.
Қарорга кўра дастлаб 2024 йилда Амударё, Тўрткўл ва Беруний туманларидаги лойиҳалар учун субсидиялар аратилади. 2025 йилда Қорақалпоғистон Республикасининг барча туманларидаги лойиҳалар учун субсидиялар ажратилади.
Субсидия учун аризалар дастлаб туман ишчи гуруҳи (Туман ҳокими – ишчи гуруҳ раҳбари, Туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари, туман қишлоқ хўжалиги бўлими бошлиғи, Туман иқтисодиёт ва молия бўлими бошлиғи, “Ўзагроинспекция”нинг туман бўлими раҳбари, Туман “Сув етказиб бериш хизмати” давлат муассасаси бошлиғи, Туман прокурори, Туман ички ишлар бўлими бошлиғи) томонидан 4 иш кунида кўриб чиқилади, сўнг Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Сув хўжалиги вазирлиги ва Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши билан биргаликда аризаларни кўриб чиқиб субсидия ажратиш/ажртаишни рад этиш хулосаларини қабул қилади.
Субсидия ажратиш мақсадга мувофиқ деб топилган аризалар бўйича мувофиқ талабгорларнинг тижорат банкидаги ҳисобварағига субсидия маблағлари ўтказиб берилади.
Субсидия лазерли қурилмага эга ер текислагич агрегатлар билан текисланган ҳар бир гектар экин майдонига сарфланган ёнилғи-мойлаш материаллари харажатларининг 100 фоизини, бироқ 1 млн сўмдан ортиқ бўлмаган миқдорда қоплаб берилади.

Запущена новая услуга субсидирования для Рес. Каракалпактан
В ИС “Агросубсидия” предоставлена возможность направить заявку на субсидии субъектам Республики Каракалпакстан, выращивающим хлопок, зерновые культуры и рис, на расходы по выравниванию земель землеустроительными агрегатами с лазерным прибором в 2024-2025 годах
В соответствии с постановлением Кабинета Министров № 348 от 24 июня 2024 года, в ИС “Агросубсидия” предоставлена возможность направить заявку на субсидии субъектам Республики Каракалпакстан, выращивающим хлопок, зерновые культуры и рис, на расходы по выравниванию земель землеустроительными агрегатами с лазерным прибором в 2024-2025 годах.
Согласно постановлению, первоначально в 2024 году субсидии будут предоставлены для проектов в Амударьинском, Турткульском и Берунийском районах.
В 2025 году субсидии будут выделены для проектов во всех районах Республики Каракалпакстан.
Заявки на субсидии сначала будут рассмотрены со стороны районной рабочей группой (хаким района – руководитель рабочей группы, заместитель хакима района по сельским и водным хозяйственным вопросам, начальник районного управления сельского хозяйства, начальник районного управления экономики и финансов, начальник районного управления “Узагроинспекции”,  руководитель районного ГУ “Сув етказиб бериш хизмати”, прокурор района, начальник внутренних дел района), далее Министерство сельского хозяйства совместно с Министерством водного хозяйства и Советом дехканских хозяйств, фермеров и владельцев приусадебных земель по результатам рассмотрения заявок принимает выводы о выделении/об отказе в предоставлении субсидий.
Средства на субсидирование будут переведены на расчетный счет заявителей в коммерческом банке по заявкам.
Сумма субсидии покрывает 100% затрат на горюче-смазочные материалы на каждый гектар пахотной земли, выровненной с помощью лазерных выравнивающих агрегатов, но не более 1 млн.сумов.