Вазирлар Маҳкамасининг “Иссиқхона хўжаликларига иссиқхоналарни кўмир ёқилғисида иситиш учун кўмир қозонини харид қилиш харажатларининг бир қисмини қоплаш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида” 2024 йил 9 июлдаги 400-сон қарорига мувофиқ “Агросубсидия” АТда “Кўмир қозонини харид қилиш харажатларининг бир қисмини қоплаш” учун субсидияга ариза юбориш имконияти яратилди.
Иссиқхона хўжаликларига иссиқхоналарни кўмир ёқилғисида иситиш учун маҳаллий ва хорижий ишлаб чиқарувчилардан харид қилинган кўмир қозони харажатларининг 20 фоизигача, бироқ
80 млн сўмдан ортиқ бўлмаган қисми Боғдорчилик ва иссиқхона хўжалигини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қоплаб берилади.
Субсидия суммаси тадбиркорлик субъектларининг барқарорлик рейтинг даражасидан келиб чиқиб белгиланади:

Затраты на покупку угольного котла в теплицах покрываются
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 9 июля 2024 г. № 400 “Об утверждении Положения о порядке возмещения тепличным хозяйствам части затрат на приобретение угольного котла для отопления теплиц на угольном топливе” в ИС “Агросубсидия” заущена новая услуга субсидирования.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 9 июля 2024 г. № 400 “Об утверждении Положения о порядке возмещения тепличным хозяйствам части затрат на приобретение угольного котла для отопления теплиц на угольном топливе” в ИС “Агросубсидия” внедрена возможность направления заявки на получение субсидии “На возмещение части затрат на приобретение угольного котла”.
Тепличным хозяйствам возмещается до 20% затрат на угольный котел, приобретенный у отечественных и зарубежных производителей для отопления теплиц на угле, но не более 80 млн. сумов за счет средств Фонда развития садоводства и тепличного хозяйства.
Сумма субсидии определяется исходя из рейтингового уровня устойчивости субъектов предпринимательства: