Вазирлар Маҳкамасининг “Озиқ-овқат саноати маҳсулотларини ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлашнинг самарали механизмларини жорий этиш тўғрисида” 2024 йил 1 августдаги 476-сон қарорига мувофиқ “Агросубсидия” АТда “Озиқ-овқат саноати корхоналарида Халқаро аккредитация форумига (IAF) аъзо давлатларда аккредитация қилинган сертификатлаштириш органлари томонидан халқаро сифатни бошқариш тизимини жорий қилиш ва сертификатлаштириш ҳамда озиқ-овқат маҳсулотлари синовлари учун зарур бўлган лаборатория ускуналари, ўлчаш воситалари ва жиҳозларини харид қилиш харажатларининг бир қисмини қоплаб бериш” учун субсидияга ариза юбориш имконияти яратилди.
Қарорга кўра озиқ-овқат саноати корхоналарига халқаро сифатни бошқариш тизимини жорий қилиш ва сертификатлаштириш, лабораториялар учун зарур бўлган ускуна ва жиҳозларни харид қилиш ҳамда ишга тушириш харажатларнинг 50 фоизини, бироқ 500 млн сўмдан ортиқ бўлмаган миқдори Виночиликни ривожлантириш жамғармаси маблағларидан қоплаб берилади.
Ариза дастлаб ҳудудий ишчи гуруҳ ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигида хизматлар кўрсатиш агентлиги томонидан кўриб чиқилади ҳамда “Субсидия ажратиш/ажратишни рад этиш” хулосалари қабул қилинади.

Предприятиям пищевой промышленности возмещается часть затрат на внедрение и сертификацию международной системы менеджмента качества аккредитованными органами по сертификации в государствах-членах Международного форума по аккредитации (IAF), а также на приобретение лабораторного оборудования, измерительных приборов и оборудования, необходимых для испытаний пищевых продуктов.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров “О внедрении эффективных механизмов поддержки производства продукции пищевой промышленности” от 1 августа 2024 года № 476 в ИС “Агросубсидия” запущена новая услуга субсидирования «Покрытие части расходов на приобретение измерительных приборов и лабораторных оборудований, а также для внедрения и сертификации международной системы менеджмента качества органами по сертификации, аккредитованными в государствах-членах Международного аккредитационного форума (IAF)”.
Согласно постановлению, внедрение и сертификация международной системы менеджмента качества для предприятий пищевой промышленности, закупка оборудования и оснастки, необходимых для лабораторий, и ввод в эксплуатацию покроют 50% затрат, но не более 500 млн рублей, из средств Фонда развития виноделия.
Заявки будут рассматриваться региональной рабочей группой и Агентством по оказанию услуг в сельском хозяйстве при Министерстве сельского хозяйства, и принимаются выводы “О выделении субсидии/отказе в выделении”.