Хоразм вилоятида шоли етиштирувчилар қўллаб-қуватланади
2025-2026 йилларда Хоразм вилоятидаги шоли етиштирувчи қишлоқ хўжалиги субъектларига лазерли қурилмага эга ер текислагич агрегат билан ер текислаш харажатлари учун субсидияга ариза юбориш имконияти яратилди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2025-йил 17-февралдаги 97-сон қарорига мувофиқ “Агросубсидия” АТ орқали 2025-2026 йилларда Хоразм вилоятидаги шоли етиштирувчи қишлоқ хўжалиги субъектларига лазерли қурилмага эга ер текислагич агрегат билан ер текислаш харажатлари учун субсидияга ариза юбориш ҳамда аризаларга тегишли хулосалар бериш имконияти яратилди.
Субсидия учун аризалар дастлаб туман ишчи гуруҳи (Туман ҳокими – ишчи гуруҳ раҳбари, Туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари, Туман иқтисодиёт ва молия бўлими бошлиғи, “Ўзагроинспекция”нинг туман бўлими раҳбари, Туман “Сув етказиб бериш хизмати” давлат муассасаси бошлиғи, Туман прокурори, Туман ички ишлар бўлими бошлиғи) томонидан 4 иш кунида кўриб чиқилади, сўнг Қишлоқ хўжалиги вазирлиги Сув хўжалиги вазирлиги ва “Ўзагроинспекция” билан биргаликда аризаларни кўриб чиқиб субсидия ажратиш/ажртаишни рад этиш хулосаларини қабул қилади.
Субсидия ажратиш мақсадга мувофиқ деб топилган аризалар бўйича мувофиқ талабгорларнинг тижорат банкидаги махсус ҳисобварағига субсидия маблағлари ўтказиб берилади.
Субсидия лазерли қурилмага эга ер текислагич агрегатлар билан текисланган ҳар бир гектар экин майдонига сарфланган ёнилғи-мойлаш материаллари харажатларининг 100 фоизини, бироқ 1 млн сўмдан ортиқ бўлмаган миқдорда қоплаб берилади.

В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 17 февраля 2025 года № 97, через ИС "Агросубсидия", в 2025-2026 годах появилась возможность подать заявку на субсидирование затрат на выравнивание земель с помощью установки для выравнивания почвы с лазерным устройством сельскохозяйственным субъектам, выращивающим рис в Хорезмской области, а также делать соответствующие выводы по заявкам.
Заявки на получение субсидий сначала рассматриваются Районной рабочей группой (хаким района – руководитель Рабочей группы, заместитель хакима района по сельским и водным вопросам, начальник районного отдела экономики и финансов, начальник районного отдела "Узагроинспекции", руководитель государственного учреждения "Служба водоснабжения" г. район, окружной прокурор, начальник районного отдела внутренних дел) в течение 4 рабочих дней.
Средства субсидии перечисляются на специальный счет в Коммерческом банке заявителей по заявкам, по которым желательно выделить субсидию.
Субсидия покроет 100% стоимости горюче-смазочных материалов на гектар пахотной земли, выровненной с помощью лазерных выпрямительных агрегатов, но не более 1 млн.сум за гектар.