Yangi subsidiya xizmati joriy qilindi
Endilikda talabgorlarga “Agrosubsidiya” axborot tizimi orqali Tomoqa yer egalari bilan kooperatsiya asosida ish tashkil etgan tadbirkorlik subyektlariga omborxonalarni jihozlash, shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini quritish, saralash, va qadoqlash uskunalarini xarid qilish xarajatlarining bir qismini qoplash uchun subsidiyaga ariza qoldirish imkoniyati yaratildi.
Mazkur xizmat O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Tomorqa xo‘jaliklarida yetishtirilgan mahsulotlarni kafolatli xarid qilish tizimini moliyaviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida” 2022 yil 21-fevraldagi 81-son qaroriga muvofiq joriy qilindi.
Ushbu qarorga muvofiq omborxonalarni jihozlash, shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini quritish, saralash va qadoqlash uskunalarini xarid qilish xarajatlarining bir qismiga subsidiya olish uchun tadbirkorlik subyektlari:
• davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganlik to‘g‘risidagi guvohnomaga ega bo‘lgan;
• tomorqa yer egalari bilan kooperatsiya asosida ish tashkil etgan;
• faoliyatini samarali amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan egalik yoki boshqa mulkiy huquq, shuningdek, ijara huquqi asosida texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga javob beradigan ishlab chiqarish bino va inshootlariga hamda zarur texnik-texnologik vositalarga ega bo‘lishi;
• omborxonalarni jihozlash, shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini quritish, saralash va qadoqlash uskunalari talabgor tomonidan manzilli ro‘yxatga kiritish uchun ariza berilgan sanadan keyin xarid qilingan;
• omborxonalarni jihozlash, shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini quritish, saralash va qadoqlash uskunalarining xaridi bo‘yicha tuzilgan shartnomalar O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi «Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi» DUK tomonidan ekspertizadan o‘tkazilgan bo‘lishi lozim.
2022 — 2025 yillarda O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratilgan mablag‘lar hisobidan O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi huzuridagi Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tomonidan tomorqa yer egalari bilan kooperatsiya asosida ish tashkil etgan tadbirkorlik subyektlariga 4 ta yo‘nalish bo‘yicha, jumladan, omborxonalarni jihozlash, shuningdek, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini quritish, saralash va qadoqlash uskunalarini xarid qilish xarajatlarining 30 foizi miqdorida, biroq 150 mln so‘mdan ortiq bo‘lmagan miqdorda subsidiya ajratiladi.

Теперь через информационную систему "Агросубсидия" заявители имеют возможность оставить заявку на субсидию на оснащение складов для субъектов предпринимательства, наладивших работу на основе сотрудничества с владельцами приусадебных хозяйств, а также на покрытие части затрат на сушку, сортировку сельскохозяйственной продукции и приобретение упаковочного оборудования.
Данная услуга была введена в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 81 от 21 февраля 2022 года "О финансовой поддержке системы гарантированных закупок продукции, выращенной в приусадебных хозяйствах".
В соответствии с этим постановлением от субъектов предпринимательства для получения субсидии на оснащение складов для субъектов предпринимательства, наладивших работу на основе сотрудничества с владельцами приусадебных хозяйств, а также на покрытие части затрат на сушку, сортировку сельскохозяйственной продукции и приобретение упаковочного оборудования требуются:
- наличие свидетельства о государственной регистрации компании;
- налаженную работу на основе сотрудничества с владельцами;
- наличие производственных зданий и сооружений, отвечающих требованиям нормативных документов в области технического регулирования, на основании права собственности или иных имущественных прав, а также права аренды, необходимых для эффективного осуществления своей деятельности, а также необходимых технических и технологических средств;
- оборудование складов, а также оборудование для сушки, сортировки и упаковки сельскохозяйственной продукции были приобретены заявителем после даты подачи заявки на включение в адресный список;
- контракты на оборудование складов, а также приобретение оборудования для сушки, сортировки и упаковки сельскохозяйственной продукции должны быть рассмотрены "Центром комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов" при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан.
2022 — В 2025 году за счет средств, выделенных из государственного бюджета Республики Узбекистан, Фонд поддержки фермеров, фермерских хозяйств и владельцев приусадебных хозяйств при Совете фермеров, фермерских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана выделит субсидии по 4 направлениям в размере 30% от стоимости оснащения складов, а также приобретения оборудования для сушки, сортировки и упаковки сельскохозяйственной продукции, но не более 150 млн сум.