Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 17 fevraldagi 97-son qaroriga muvofiq “Agrosubsidiya” ATda “2025-2026 yillarda xarid qilingan zamonaviy sholi urug‘ini ekish seyalkalari va ko‘chatlab ekish uskunalari uchun subsidiya”ga ariza yuborish imkoniyati yaratildi.
Endilikda, 2025-2026 yillarda ishlab chiqaruvchidan xarid qilingan va xarid qilinganligiga bir yildan oshmagan, mahalliy ishlab chiqarilgan yoki import qilingan zamonaviy sholi urug‘ini ekish seyalkalari hamda ko‘chatlab ekish uskunalari qiymatining 20 foizi O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan qoplab beriladi.
Sholi yetishtiruvchi yuridik shaxslar, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari bo‘lgan qishloq xo‘jaligida mexanizatsiya xizmatlarini ko‘rsatuvchi tashkilotlar tomonidan yuborilgan arizalar tuman ishchi guruhi (Tuman hokimi - ishchi guruh rahbari, tuman hokimining qishloq va suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari — qishloq xo‘jaligi bo‘limi boshlig‘i — ishchi guruh rahbarining o‘rinbosari, “O‘zagroinspeksiya”ning tuman bo‘limi rahbari va Xizmat ko‘rsatuvchi tijorat bankining tuman filiali boshqaruvchisi) tomonidan ko‘rib chiqiladi. Subsidiya ajratish maqsadga muvofiq deb topilgan arizalar bo‘yicha Qishloq xo‘jaligi vazirligi xaridorning tijorat bankidagi hisobvarag‘iga subsidiya mablag‘larini o‘tkazib beradi.

В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 17 февраля 2025 года № 97 в ИС “Агросубсидия” создана возможность подачи заявки на “Субсидию на современные сеялки для посева семян риса и оборудование для посадки, приобретенное в 2025-2026 годах”.
В настоящее время, в 2025-2026 годах из государственного бюджета Республики Узбекистан будет возмещено 20 процентов стоимости современных сеялок для посева семян риса местного производства или импортного производства, а также рассадного оборудования, приобретенного у производителя и имеющего срок покупки не более одного года.
Заявки, направляемые юридическими лицами, занимающимися выращиванием риса, а также организациями, оказывающими услуги по механизации сельского хозяйства, являющимися резидентами Республики Узбекистан, направляются районной рабочей группой (хоким района - руководитель рабочей группы, заместитель хокима района по вопросам сельского и водного хозяйства — начальник отдела сельского хозяйства — заместитель руководителя рабочей группы, руководитель районного отдела “Узагроинспекции” и управляющим районным отделением коммерческого банка). По заявкам, которые были одобрены районной рабочей группой, Министерство сельского хозяйства переводит средства субсидии на расчетный счет покупателя в коммерческом банке.