- oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish va chuqur qayta ishlash sohasiga xorijiy ekspertlarni jalb qilish bilan bog‘liq harajatlarning bir qismini qoplash uchun subsidiyaga ariza qoldirish imkoniyati yaratildi.
Mazkur xizmatlar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 20 yanvardagi “Respublikada oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarini yana-da qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida”gi 37-son qaroriga muvofiq joriy qilindi.
Bunda subsidiyalash jarayoni tashabbuskorlarning loyihalari bo‘yicha 2020 yil 10 sentyabrdan so‘ng amalga oshirgan tegishli xarajatlarini qoplashga nisbatan tatbiq etiladi.
Infratuzilmani tashkil etish bo‘yicha xarajatlar, tashkilotning yangi loyihalarini ishlab chiqarish faoliyati uchun zarur shart-sharoitlarni yaratib beradigan, tashqi muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini (ichimlik suv, oqova suv tarmoqlari, tabiiy gaz va elektr energiyasi) tasdiqlangan loyiha-smeta hujjatlariga muvofiq qurish, rekonstruksiya qilish va taʼmirlash ishlari qoplab beriladi.
Texnik-iqtisodiy asoslanish — yangi loyihaning umumiy eng ko‘p miqdordagi qiymatini va moliyalashtirish ehtiyoji hajmini ko‘rib chiqilgan, moliyalashtirishning dastlabki shartlari hisobga olingan holda belgilab beruvchi muqobil variantlarni o‘rganish asosida loyihani amalga oshirishning eng samarali texnik-texnologik va tashkiliy yechimini tanlashni asoslab beruvchi, shuningdek, mahsulotga brend jalb qilish bo‘yicha loyiha hujjati bo‘lishi kerak.
Xorijiy ekspert — oliy maʼlumotli, portfolio hamda oziq-ovqat ishlab chiqarish tizimida kamida besh yil ish tajribasiga ega bo‘lgan chet el fuqarosi bo‘lishi kerak.
Mazkur subsidiya har bir loyiha doirasida:
- a) oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha yangi tashkil etilayotgan istiqbolli loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslanishini tayyorlash bilan bog‘liq xarajatlarning 50 foizi miqdorida, lekin har bir loyiha uchun 100 mln so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda;
- b) oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish bo‘yicha yangi tashkil etilayotgan istiqbolli loyihalarning infratuzilmasini yaratish bilan bog‘liq xarajatlarning 50 foizini, lekin har bir loyiha uchun 100 mln so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda;
- c) oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirish va chuqur qayta ishlash sohasiga xorijiy ekspertlarni jalb qilish bilan bog‘liq xarajatlarning 50 foizini, lekin har bir loyiha uchun 50 mln so‘mdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda;

Количество субсидируемых услуг расширяется
Теперь производители продовольственных товаров через информационную систему "Агросубсидия" могут подавать заявки на:
• возмещение части затрат на подготовку технико-экономического обоснования вновь создаваемых перспективных проектов по производству пищевых продуктов;
• возмещение части затрат на создание инфраструктуры вновь создаваемых перспективных проектов по производству продуктов питания;
• возмещение части затрат, связанных с привлечением иностранных специалистов в области производства продуктов питания и глубокой переработки.
Данные услуги были введены в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 января 2022 года № 37 "О дальнейшей поддержке производителей пищевой продукции в республике".
При этом процесс субсидирования будет применяться для покрытия соответствующих расходов, понесенных инициаторами по их проектам после 10 сентября 2020 года.
Затраты на организацию инфраструктуры, строительство, реконструкцию и ремонтные работы покрываются в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией внешних инженерных и коммуникационных сетей (питьевого водоснабжения, сетей водоотведения, природного газа и электроэнергии), которые обеспечивают необходимые условия для производственной деятельности новых проектов организации.
Технико-экономическое обоснование - на основе изучения альтернативных вариантов, определяющих общую наибольшую величину стоимости нового проекта и объем потребностей в финансировании, с учетом начальных условий финансирования, должен быть составлен проектный документ, обосновывающий выбор наиболее эффективного технико-технологического и организационного решения для реализации проекта, а также
Иностранный эксперт должен быть иностранным гражданином с высшим образованием, портфолио и опытом работы не менее пяти лет в системе производства продуктов питания.
Эта субсидия предоставляется в рамках каждого проекта:
а) в размере 50% затрат, связанных с подготовкой технико-экономического обоснования вновь создаваемых перспективных проектов по производству продуктов питания, но не более 100 млн рублей на один проект;
б) 50% затрат, связанных с созданием инфраструктуры вновь создаваемых перспективных проектов по производству продуктов питания, но не более 100 млн. сумов на каждый проект;
В) 50% затрат, связанных с привлечением иностранных специалистов в области производства продуктов питания и глубокой переработки, но не более 50 млн рублей на один проект;