Qorako‘lchilik bo‘yicha subsidiyalash xizmatlari joriy qilindi
Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 6 iyuldagi 368-son qaroriga muvofiq “Agrosubsidiya” axborot tizimida qorako‘lchilik bo‘yicha yangi subsidiyalash xizmatlari joriy qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 6 iyuldagi “Chorvachilik subyektlarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash sohasidagi ayrim normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida”gi 368-son qaroriga muvofiq “Agrosubsidiya” axborot tizimida yangi subsidiyalash xizmatlari joriy qilindi.
• Qorako‘lchilik subyektlariga ular tomonidan eksport qilingan qorako‘l va qorako‘lcha teri uchun subsidiyaga ariza yuborish imkoni yaratildi. Bunda respublika byudjetidan quyidagi miqdorda bir martalik subsidiya beriladi:
• - qorako‘lchilik subyektlarida yetishtirilib, eksport qilingan har bir dona qorako‘l teri uchun 50 ming so‘mdan;
• - qorako‘lchilik subyektlarida yetishtirilib, eksport qilingan har bir dona qorako‘lcha teri uchun 75 ming so‘mdan.
• Shuningdek, qorako‘lchilik klasterlariga suv inshootlarini qurish va rekonstruksiya qilishga sarflangan xarajatlar uchun subsidiyaga ariza yuborish mumkin bo‘ladi. Bunda yaylov yerlarida suv inshootlarini yangidan qurish va rekonstruksiya qilishni amalga oshirgan qorako‘lchilik klasterlariga har moliya yilida keyingi moliya yiliga qadar Respublika byudjetidan 120 mln so‘mgacha bir martalik subsidiya beriladi.
Mazkur xizmatlar bo‘yicha arizalar Ipakchilik va jun sanoatini rivojlantirish qo‘mitasi tomonidan 5 ish kunida ko‘rib chiqiladi.
Qorako‘l va qorako‘lcha teri eksporti uchun subsidiya olishga havola: https://old.agrosubsidiya.uz/uz/service/view/72
Yaylov yerlarida suv inshootlarini yangidan qurish va rekonstruksiya qilish uchun subsidiya olishga havola: https://old.agrosubsidiya.uz/uz/service/view/71

Запущены услуги субсидирования по каракулеводству
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 6 июля 2022 года № 368 в информационной системе “Агросубсидия” введены новые услуги по субсидированию каракулеводства
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 6 июля 2022 года № 368 "Об утверждении некоторых нормативных правовых актов в области государственной поддержки субъектов животноводства" в информационной системе "Агросубсидия" внедрены новые услуги субсидирования.
1) внедрена возможность подачи заявки на получение субсидии на экспортируемые ими шкуры каракуля и каракульчи. При этом, из республиканского бюджета предоставляется следующая сумма единовременной субсидии:
– от 50 000 сум за каждую экспортированную шкуру каракулья;
– от 75 000 сум за каждую экспортированную шкуру каракульчи.
2) также можно будет отправить заявку на получение субсидии на покрытие расходов, затраченных на строительство и реконструкцию водных сооружений кластерам каракулеводства. При этом субъектам, которые осуществили новое строительство и реконструкцию водных сооружений на пастбищных угодьях, предоставляется единовременная субсидия из республиканского бюджета в размере 120 миллионов сумов в финансовый год.
Заявки на данные услуги будут рассмотрены Комитет по развитию шелководства и каракулеводства в течение 5 рабочих дней.
Ссылка на получение субсидии на экспорт каракуля и каракульчи: https://old.agrosubsidiya.uz/uz/service/view/72
Ссылка на получение субсидии на новое строительство и реконструкцию водных сооружений на пастбищных землях: https://old.agrosubsidiya.uz/uz/service/view/71