Vazirlar Mahkamasining “Chorvachilik xo‘jaliklariga xorijiy davlatlardan import qilingan nasldor qoramol, qo‘y va echkilar uchun subsidiya ajratish tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida” 2024 yil 26 yanvardagi 52-son qaroriga muvofiq “Agrosubsidiya” axborot tizimida “Import qilingan nasldor qoramol, qo‘y va echkilar uchun subsidiya” xizmati ishga tushirildi.
“Chorvachilik xo‘jaliklariga xorijiy davlatlardan import qilingan nasldor qoramol, qo‘y va echkilar uchun subsidiya ajratish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra subsidiya xorijiy davlatlardan nasldor qoramol, qo‘y va echkilarni olib kiruvchi tashkilotlarga ajratiladi. Subsidiya olish uchun ariza dastlab tuman va viloyat komissiyalari tomonidan so‘ngra Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi hamda Qishloq xo‘jaligi vazirligi tomonidan ko‘rib chiqiladi.
Chorvachilik xo‘jaliklariga 2023 yil 1 sentyabrdan boshlab 2025 yil 31 dekabrga qadar davlat tomonidan xorijiy davlatlardan import qilingan nasldor qoramolning har bir boshiga 2 mln so‘m, nasldor qo‘y va echkining har bir boshiga 400 ming so‘m miqdorda subsidiya ajratiladi.

Введена новая слуга субсидирования
Запущена услуга “Предоставление субсидии на племенной скот, овец и коз, импортируемых из зарубежных стран”
В соответствии с постановлением Кабинета Министров “Об утверждении положения о порядке предоставления субсидий животноводческим хозяйствам на племенной скот, овец и коз, импортируемых из зарубежных стран” от 26 января 2024 года №52, в Информационной системе “Агросубсидия” запущена услуга “Предоставление субсидии на племенной скот, овец и коз, импортируемых из зарубежных стран”.
Согласно положению "О порядке предоставления животноводческим хозяйствам субсидий на племенной скот, овец и коз, ввозимых из зарубежных стран", субсидия выделяется организациям, которые ввозят племенной скот, овец и коз из зарубежных стран. Заявка на получение субсидии сначала рассматривается районной и региональными комиссиями, а затем Комитетом по ветеринарии и развитию животноводства, а также Министерством сельского хозяйства.
Животноводческие фермы будут субсидироваться государством с 1 сентября 2023 года по 31 декабря 2025 года в размере 2 миллионов сумов на голову племенного крупного рогатого скота,  400 тысяч сумов на голову племенных овец и коз, импортируемого из зарубежных стран.